İçindekiler
Dergi Arşivi

20 Mayıs Dünya Metroloji Günütokat, Mardin, Aydın Ve TÜBİTAK/UME Gebze Yerleşkesinde Kutlandı

 

20 Mayıs 1875 tarihinde, Osmanlı İmparatorluğu’nun da içinde yer aldığı 17 ülke tarafından imzalanan Metre Konvansiyonuna ve metrolojinin (ölçüm bilimi) önemine dikkat çekmek ve kamuoyu nezdinde farkındalığını oluşturmak amacıyla 20 Mayıs, tüm dünyada 80’den fazla ülkede olduğu gibi ülkemizde de her yıl “Dünya Metroloji Günü” olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Bu çerçevede Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda 20 Mayıs 2015 tarihinde, Tokat, Mardin ve Aydın İl Müdürlüklerimizle birlikte TÜBİTAK UME Gebze/Kocaeli yerleşkesinde “Dünya Metroloji Günü” etkinlikleri, çeşitli organizasyonlarla gerçekleştirilmiştir.

TÜBİTAK UME Gebze Yerleşkesinde açılış konuşmaları TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü Müdürü Dr.Sn.Mustafa ÇETİNTAŞ ve T.C.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürü Prof.Dr.Sn.Necip CAMUŞCU tarafından yapılmıştır.

Sayın ÇETİNTAŞ konuşmasında 20 Mayıs Dünya Metroloji Günü’nün anlam ve öneminden bahsederek, bilimsel metroloji faaliyetlerinin geçmişten günümüze kadar gelişimi ile gelecekteki beklentiler, ülkemiz ihtiyaçları ve TÜBİTAK UME’nin çalışmaları hakkında bilgi vermiştir. Sayın CAMUŞCU ise konuşmasının başında metrolojinin önemine değinerek, toplumlar arası ilişkilerin artması ve karmaşıklaşması ile birlikte ölçü birimlerinde standartlaşmanın ihtiyacı ile tarihsel olarak Metre Konvansiyonuna gelindiğine değinmiştir. Sayın Genel Müdürümüz, günümüzde AB üyelik süreci kapsamında yasal metrolojiye ilişkin tüm AB mevzuatının yönetmelikler halinde uyumlaştırılmış olduğunu ve metroloji sistemimizin AB ile tam uyumlu hale getirildiğini vurgulamıştır. Ayrıca Bakanlık olarak yasal metrolojiye verilen öneme, yasal metroloji sistemimizin altyapısına ve 2014 yılında yapılan denetimlere dair bilgiler veren Sayın CAMUŞCU, özellikle 2014 yılında 300 binin üzerinde ölçü aletinin denetlendiğine dikkat çekmiştir.

Sayın CAMUŞCU T.C.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak metroloji alanında ülkemizi daha iyiye götürmek için yapılan çalışmalar kapsamında toplumda metroloji farkındalığını da oluşturmak istendiğini belirtmiştir. Bu kapsamda vatandaşlarımıza ölçüm bilimini tanıtmak için bu yıl ilk defa olmak üzere Aydın, Tokat ve Mardin illerinde de Metroloji Günü kutlamaları düzenlendiğini vurgulayan Sayın CAMUŞCU, bu etkinliklerin önümüzdeki yıllarda daha fazla ilimizde gerçekleştirileceğinin ve kutlamaların daha çok kişiye ulaşacağının haberini vermiştir.

Genel Müdürümüzün konuşmasının ardından Prof. Dr. Bekir KARAOĞLU “Hayatın İçinde Ölçme” isimli sunumuyla ölçümün hayatımızın her alanında olduğunu ve farkında olmasak da her anımızın hayati derecede hassasiyete sahip ölçümlerle dolu olduğunu vurgulamıştır.

Daha sonra Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alphan SENNAROĞLU “Tarihte Işık Hızı Ölçümlerinin Öncüleri ve Günümüzde Işık Darbelerinin Ölçümü” isimli sunumunu gerçekleştirmiştir. Sayın SENNAROĞLU, 2015 yılının BIPM tarafından “Işık Yılı” olarak adlandırılmasına atfen ışık bilimi ve ışık hızının ölçülmesi ile ilgili değerli bilgiler sunmuştur.

Ağırlıklı olarak ortaokul-lise öğrencileri ile çeşitli kurum, kuruluş ve üniversitelerin yanı sıra enstitü personeli ve Genel Müdürlüğümüz personelinin katılım sağladığı etkinlikte TÜBİTAK UME Personeli Uğur AKKAYA tarafından yapılan “KARMAKAR’IŞIK” başlıklı ışığın geçmişten günümüze yolculuğunu anlatan eğlenceli sunu, katılımcılar tarafından büyük beğeni toplamıştır.

Yine katılımcılar tarafından büyük beğeni toplayan TÜBİTAK UME “Optik ve Dalgaboyu Laboratuvarları” gezisi ile Gebze etkinlikleri son bulmuştur.

Tokat, Mardin ve Aydın İl Müdürlüklerimizde etkinlikler genel olarak “Metroloji Çadırı ve Ölçü Aletleri Sergisi”, özellikle ortaokul ve lise öğrencileri için düzenlenen “Metroloji ve Önemi”ni içeren “Bilgilendirme Konferansı” ve halkın ölçüm konusunda birebir bilgilendirilmesi amaçlı pazar yeri gezileri olmak üzere 3 ayaklı organizasyonlar şeklinde düzenlemiştir.

Tokat İl Müdürlüğü etkinlikleri T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Tokat İl Müdürü Sn. Halil İbrahim YÜKSEL ve Vali Yardımcısı Sn.Mehmet Suphi KÜSBECİ’nin Şehitler Parkında kurulan Metroloji Çadırı açılışında yaptıkları Metrolojinin önemine ve bu konuda Bakanlığımızın yaptığı çalışmalara dikkat çeken konuşmalarla başlamış, kamu kurum ve kuruluş birim amirleri, meslek kuruluş temsilciler, çok sayıda öğrenci ve halkın katılımı ile gerçekleştirilen “Metroloji Çadırı” açılış töreni sonrası günlük hayatımızda kullanılan ve kontrolleri İl Müdürlüklerimiz görev ve sorumluluk alanında bulunan ağırlık, hacim, ölçüm aletlerinin tarihsel gelişimini ve günümüzde kullanılan akaryakıt, lpg, doğalgaz, elektrik, su, takograf sayaçları sergilenmiş, kullanımları ve tarihsel gelişimleri hakkında katılımcılara bilgi verilmiştir.

Daha sonra “Metroloji ve Önemi” konulu sunum Genel Müdürlüğümüz Sanayi ve Teknoloji Uzmanlarından Sn.Levent ÖZKAN tarafından Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine yapılırken, Mühendislerimizden Sn.Mualla ERKEK “Günlük Hayatımızda Metrolojinin Önemi” ve “Hazır Ambalajlı Ürünlerde Yasal Düzenlemeler“ konularını kapsayan bilgilendirici sunumu, Çorum İl Müdürü Sn.Murat OCAK’ında yeraldığı Valilik Birim Amirleri, Tokat İl Müdürlüğü personeli, akaryakıt istasyonları, hazır ambalajlı üretim yapan firmalar, Belediye Grup Ayar Memurları, yetkili tamir ve bakım servislerinin katıldığı toplantıda yapmış ve toplantı Tokat Vali Yardımcısı Sn.Mehmet Suphi KÜSBECİ’nin değerlendirme konuşması ile son bulmuştur.

Toplantı sonrasında Çarşamba pazarı olarak bilinen yaş sebze ve meyve semt pazarında gerçekleştirilen esnaf ziyaretlerinde, pazarda kullanılan terazilerin damgalanması ve ölçümün doğru olup olmadığı konularında esnaf bilgilendirilmiştir.

Mardin İl Müdürlüğü etkinlikleri kamu kurum ve kuruluş birim amirleri, meslek kuruluş temsilcileri, çok sayıda öğrenci ve halkın katılımı ile Mardin Karayolları Parkı’nda Mardin Vali Yardımcı Sn.Ali İkram TUNA, Genel Müdürlüğümüz Daire Başkanlarından Sn.Bekir ÖZGÜVEN ve T.C.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Mardin İl Müdürü Sn.Yusuf ÇERMİK’in konuşmaları ile başlamış, açılan “Ölçüm Aletleri Standı”nı ziyaret eden vatandaşlara cihazlarla ilgili bilgi verilmiştir.

Mardin Müftülüğü Toplantı Salonu’nda Genel Müdürlüğümüz mühendislerinden Sn.Gonca ÖZTÜRK’ün yaptığı ve özellikle öğrencilerin eğlenerek takip ettiği “Metroloji” konulu ilgi çekici bilgilendirme toplantısını İl genelinde ortaokul ve lise öğrencileri arasında düzenlenen “Resim ve Fotoğraf Yarışması”nda dereceye giren öğrenciler açıklanmış ve yarışmaya katılan eserlerin yer aldığı serginin gezilmesi ile etkinlikler tamamlanmıştır.

Aydın İl Müdürlüğü etkinlikleri Aydın Valisi Sn.Erol AYYILDIZ’ın makamında ziyaret edilmesi ile başlamış, Aydın Kültür Merkezi’nde Daire Başkanı Sn.Fuat ŞİMŞEK, T.C.Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sn.Mustafa GÖRGÜLÜ, AYESOB Başkanı Sn.Selahattin ÇETİNDOĞAN ve Aydın İl Ticaret Müdürü Sn.Şeref YAZICI tarafından "Metroloji Çadırı"nın açılışı yapılmıştır. TÜBİTAK UME Gerilim Laboratuvarı’nda görevli Sn.Saliha TURHAN ve Genel Müdürlüğümüz personeli Sn. İlknur TAŞKIN OYMAK’ın, öğrencilere yaptığı “Metroloji ve Önemi” konulu sunum sonrası ortaokul düzeyinde gerçekleştirilen Metroloji temalı resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere teşekkür belgeleri takdim edilmiştir.

Aydın Vali Yardımcı Sn.İbrahim YURDAKUL, Genel Müdürlüğümüz Daire Başkanlarından Sn.Fuat ŞİMŞEK ve T.C.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Aydın İl Müdürü Sn. Mustafa GÖRGÜLÜ tarafından, kamu kurum ve kuruluş birim amirleri, meslek kuruluş temsilcileri, çok sayıda öğrenci ve halkın katılımı ile açılan “Ölçüm Aletleri Standı”nı ziyaret eden vatandaşlara cihazlarla ilgili bilgi verilmiş, geçmişten bugüne ölçü ve ölçü aletleri sergisi ve Dünya Metroloji Günü Resim Sergisi ziyaret edilmiş, Aydın Çarşamba Semt Pazarında, pazar esnafına ve vatandaşa tartı aletleri ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır.

Bu yıl Tokat, Mardin, Aydın ve TUBİTAK UME Gebze Yerleşkesinde düzenlenen etkinliklerde yer alan katılımcılardan alınan tepkiler doğrultusunda Metroloji konusunda farkındalık yaratma amacına hizmet ettiği düşünülen tüm çalışmalarla Dünya Metroloji Günü etkinliklerinin, gelecek yıl tüm yurda yayılarak çeşitli alanlarda gerçekleştirilecek etkinliklerle düzenlenmesi planlanmaktadır.