İçindekiler
Dergi Arşivi

21 Projeye 15 Milyon 665 Bin TL Destek Sağlandı

Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında değerlendirilen 21 projeye 15 milyon 665 bin lira destek verildi.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 19 Şubat 2015 tarihinde Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısıyla, Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programının ilk sonuçlarını açıkladı. Bakan Işık, Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programına toplam başvuru sayısının 182 olduğunu, bunlardan 32'sinin değerlendirildiğini ve 21’inin desteklenmeye uygun bulunduğunu bildirdi. Işık, bu projelerde toplam yatırım tutarının 43 milyon 418 bin lira, Bakanlığın desteğinin ise 15 milyon 665 bin lira olduğunu söyledi.

Yerli üretime çok önem verdiklerini belirten Işık, bunun için iki önemli çalışma başlattıklarını ve bunlara yönelik mevzuat düzenlemelerinin yürürlüğe girdiğini anımsattı. Bunlardan ilkinin Sanayi İşbirliği Programı, ikincisinin ise orta yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerde kamu alımlarında yerli üretici lehine yüzde 15 fiyat avantajının zorunlu hale getirilmesi olduğunu anlatan Işık, bu iki düzenlemenin, kamu alımlarıyla yerli ürün alımına katkı sağlayacağını ifade etti.

3 yıl içerisinde toplam 34 TTO'ya destek verdik
Üniversitelerde üretilen bilginin ticarileşmesi, üniversite ve özel sektör arasında işbirliği oluşturulması amaçlarına yönelik faaliyet gösteren Teknoloji Transfer Ofislerinin (TTO) desteklenmesi amacıyla, TÜBİTAK tarafından TTO'ları destekleme programını yürüttüklerine işaret eden Işık, 2012 yılında başlatılan bu programla 3 yıl içerisinde toplam 34 TTO'ya destek verdiklerini açıkladı. Fikri Işık, Ayrıca Girişimcilik Aşamalı Destek Programı ile fikirden işletmeye, işletmeden pazara kadar bütün yatırım aşamalarını destekleyerek yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün geliştirebilen başlangıç firmalarının oluşturulmasını amaçladıklarını belirterek, “Uyguladığımız bu program ile artık ülkemizdeki yenilikçi girişimcilerimizin, 'Ben bir proje geliştirdim ancak destek bulamıyorum' gibi bir mazerete sığınmalarını istemiyoruz. Özellikle bu programımız, bu mazereti ortadan kaldırmaya yönelik çok güçlü bir program” diye konuştu.

21 proje desteklenmeye uygun bulundu
Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programının, Ar-Ge ve yenilik projesi çıktılarının ticarileşmesi konusunda en önemli adım olduğunu vurgulayan Bakan Fikri Işık, "Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere 50 milyon liraya kadar olan yatırımlarında, toplamda 10 milyon liraya kadar geri ödemesiz destek sağlıyoruz. Böylece yenilikçi fikirlerin teknolojik ürünlere dönüşmesi sürecinin her aşaması destek kapsamına alınıyor. Programa ait ilk başvurular, 17 Temmuz 2014'de başlamış ve 13 Ekim 2014 itibariyle sona ermiştir. Programa toplam başvuru sayısı 182 oldu, bunlardan 32'si değerlendirildi ve 21'i desteklenmeye uygun bulundu. Bu projelerden 8'i yeni yatırım, 13'ü ise ürün çeşitlendirmedir. Yine bu projelerin 10'u yüksek teknoloji, 11'i ise orta-yüksek teknoloji alanındadır. Destek verilecek işletmelerden 14'ü küçük, 4'ü orta ve 3'ü ise büyük işletme. Bu projelerde toplam yatırım tutarı 43 milyon 418 bin lira, Bakanlığımızın desteği ise 15 milyon 665 bin liradır. İstanbul'dan Elazığ'a, Konya'dan Çankırı'ya kadar yurdun dört bir yanından proje başvurusu geldi. Projeler makine, kimya, elektronik ve otomotiv sektörlerinde yoğunlaşmış durumda. Başvuruda bulunan diğer projelerin değerlendirme sürecinin ise halen devam ettiğini özellikle belirtmek istiyorum. Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programına ait yeni başvuruların alımına da 2 Şubat 2015'te başladık ve 3 Mart 2015'e kadar devam edeceğiz" diye konuştu

Bakan Işık, daha sonra Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazananlara belgelerini verdi.