İçindekiler
Dergi Arşivi

Alo 130 Ürün Güvenliği Şikâyet Hattı Devrede

Güvensiz ürünlerin bildirimi için kurulan “Alo 130 Ürün Güvenliği Şikâyet Hattı” faaliyete geçti.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 26 Kasım 2014 tarihinde yaptığı açıklamada güvensiz ürünlerin bildirimi için kurulan “Alo 130 Ürün Güvenliği Şikâyet Hattı”nın faaliyete geçtiğini belirterek, “ihbar ve şikâyetler, en kısa sürede işleme alınacak ve sonuçlandırılacak" dedi.

Bakan Işık, 635 sayılı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bakanlığa, sanayi ürünlerinin, ürün güvenliği ve teknik mevzuatına uygunluğunu sağlamak amacıyla piyasa gözetimi ve denetimini, uygunsuzluk halinde gerekli tedbirlerin alınması ve yaptırım uygulanması görevlerinin verildiğini hatırlattı.

Bu kapsamda yaklaşık üç yıl önce kurulan Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü ile denetim faaliyetlerine başlandığını anlatan Fikri Işık, Bakanlığın sorumluluğunda bulunan bin 570 sanayi ürününün 615 denetçi vasıtasıyla kontrol edildiğini belirtti. Işık, yılın 10 aylık döneminde yaklaşık 65 bin ürünün denetlendiğine dikkati çekerek, denetimler neticesinde yaklaşık 2,5 milyon lira para cezası uygulandığını ve 45 farklı ürünle ilgili toplatma kararı verildiğini kaydetti.

Bakan Işık, Bakanlığın sorumluluğunda bulunan sanayi ürünlerine ilişkin ihbar ve şikâyetlerin, Türkiye’nin her yerinden doğrudan ilgili birimlere iletilmesini sağlamak amacıyla “130 Ürün Güvenliği Şikâyet Hattı”nın hizmete açıldığını ifade etti. Görevli denetçiler aracılığıyla, piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerinin gerçekleştirdiğini söyleyen Işık, şikâyet hattı ile piyasada güvenli ürünlerin dolaşımının sağlanmasını amaçladıklarını, tüketicilerde de “güvenli ürün” bilincini oluşturmayı hedeflediklerini vurguladı.

Akaryakıt, LPG istasyonları ve sayaçlar da denetlenecek
Denetimlerin risk analizleriyle belirlenen ürünler üzerinde yoğunlaştırıldığına dikkati çeken Işık, özellikle tüketicilerden ürünlere ilişkin gelen ihbar ve şikâyetlerin dikkate alındığını belirtti. Vatandaşların gerçekleştirilen denetimlerin bir parçası olmasını istediklerini dile getiren Işık, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan ürünler hakkında şunları söyledi: “Vatandaşlarımız asansör ve teleferiklerin yanında otomobille ilgili far, emniyet kemeri, hava yastığı ve lastik gibi her türlü aksamla ilgili ihbarda bulunabilir. Buhar ve kalorifer kazanları, set üstü ocak, fırın, kombi, şofben gibi gaz yakan cihazlar ile elektrik motorları, oda ve su ısıtıcılar, kaynak, tost, çay kahve makineleri gibi elektrikli ekipmanların, örneğin enerji verimliliği ile ilgili sorunlar şikâyet edilebilir. Tarım, iş, inşaat, kırtasiye, tekstil makineleri, sanayi ve tıbbi gaz tüpleri, mutfak tüpleri, yangın söndürücü gibi basınçlı ekipmanlar, sigorta, alarm cihazı, lamba gibi ATEX ürünlerde meydana gelen sorunlara ilişkin ihbar yapılabilir. Dinamit, fitil gibi sivil patlayıcılar, parfüm, deodorant, böcek ilacı gibi aerosol kaplar ile tekstil ve ayakkabılarda örneğin ürün içeriği ve etiket denetimi konularında şikâyetler iletilebilir."

Bakan Fikri Işık, ayrıca Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan, akaryakıt, LPG istasyonları ve sayaçlarla ilgili hususların, hazır ambalajlı ürünlerin miktar kontrollerinde yaşanan sorunların da “130 Ürün Güvenliği Şikâyet Hattı”na bildirebileceğini kaydetti.

Güvensiz ürünü bekleyen yaptırımlar
“İhbar ve şikâyetler, en kısa sürede işleme alınacak ve sonuçlandırılacak” diyen Işık, tüketici ve kullanıcıların şikâyetleri sonucunda gerekli incelemelerin yapılacağını söyledi. Işık, üründeki güvensizlik ya da teknik düzenlemelere, standartlara aykırılığın mahiyetine göre, ürünün üreticisi veya ithalatçısına idari para cezası, ürünle ilgili toplatma kararı, piyasaya arz yasağı gibi yaptırımların, orantılılık ilkesi çerçevesinde uygulanacağını ifade etti.