İçindekiler
Dergi Arşivi

Bilim – Sanayi ve Teknoloji Güncel Gelişmeler…

Anahtar dergisinin bu sayısından itibaren bilim, sanayi ve teknoloji alanındaki güncel gelişmelerden derlenen haberlere her ay yer verilecektir. Bu sayfalar, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü uzmanlarınca hazırlanacaktır

 

Akıllı Telefonlar Göz Kontrolü İçin Kullanılacak
Bilim insanları, görme bozukluklarını test etmek için akıllı telefonlara yüklenecek bir uygulama geliştirdi.
İngiltere'nin başkenti Londra'daki Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu araştırmacıları, geliştirdikleri uygulamayı Kenya'da 233 kişi üzerinde denedi. Katılımcılar, hem uygulamayla hem de göz kliniğinde kontrolden geçirildi.

Elde edilen sonuçlar, akıllı telefon uygulamasının, göz doktorlarının kliniklerde kullandığı testler kadar etkili bir biçimde görme bozukluklarını ortaya çıkardığını gösterdi.

"Portatif Göz Tetkik Kiti" adı verilen uygulama, akıllı telefonun kamerasıyla göz merceğini tarayarak kataraktı ortaya çıkarıyor. Uygulamada hipermetrop, miyop ve astigmatın teşhisi içinse ekranda giderek küçülen harfler kullanılıyor. Uygulama, kameranın flaşını kullanarak da gözün arkasını kontrol ederek optik sinirlerdeki olası bozuklukları ortaya çıkarıyor.

Projeyi geliştiren Dr. Andrew Bastawrous, "Milyonlarca insan, maddi olanaksızlıklar nedeniyle göz kontrolü yaptıramıyor. Bu uygulamayla görme bozuklukları kolayca teşhis edilebilir" dedi.

Az gelişmiş ülkelerde milyonlarca kişinin göz kontrolünden geçirilmesine yardımcı olması beklenen araştırma, "JAMA Ophthalmology" dergisinde yayımlandı.

Dünyada hipermetrop, miyop, astigmat, glokom, katarakt gibi görme bozukluklarından muzdarip 285 milyondan fazla kişi bulunuyor (Kaynak: http://www.ntv.com.tr)

Kablosuz Şarj Olan Otobüs ile Elektrikli Yolculuk
Elektrikli otobüs kavramı ile ilerde çokça iç içe olacağız ama bu otobüsler bildiğimiz tarzda olmayacak. Muhtemel ki önümüzdeki dönemde durdukları duraklarda hızla şarj olabilen ve yol boyunca bu aldığı elektriği kullanan yapıda araçlar göreceğiz.

Scania bu tür otobüsler arasında en makul çözümü oluşturmuş gibi görünüyor. Otobüs yerin altına yerleştirilmiş olan kablosuz şarj vericisi ile şarj oluyor. Teknoloji sayesinde araçların altındaki kablosuz şarj alıcısına 200 kW gücünde ve % 90 verimlilikte enerji aktarılabiliyor. Sonrasında bu enerji otobüsün üstündeki bataryayı şarj ediyor. İşlem sadece 6-7 dakika sürse de depolanan enerji toplam hat uzunluğuna yetiyor. Bu şekilde 2000 otobüslük bir filo ile % 90 oranında yani yılda 50 milyon litre yakıt tasarrufu sağlanabiliyor (Kaynak: http://www.donanimhaber.com).

Deniz Suyu ile Isınma İhtiyacı Karşılanıyor
Türkiye sınırları içinde büyük bir kesim ısınma ihtiyacını hâlâ kömür ya da odunla karşılıyor. Norveç'in
Drammen şehrine baktığımızda ise ısınma ihtiyacı için oldukça farklı bir yöntem ortaya çıkarılmış. Deniz suyunu vakumla çekerek yer altından taşıyarak bazı işlemlere tabii tutulan su, ucuz bir ısınma sağlıyor ve çevreye zararı dokunmuyor.

Geliştirilen sistem, sabit sıcaklıktaki su akışını baz alarak hizmet veriyor. Geliştirilen borulardan yüksek basınçlı pompaların yapmış olduğu deniz suyu pompalama işlemi ile -33 derecedeki kimyasal bileşik olan amonyağı ısıtıyor. Projenin başında ise Jon Ivar Bakk, bu süreci şu şekilde anlatıyor: “Gaza dönüşen amonyaktaki fazla basıncı iki aşamada kaldırıyoruz. Amonyak yoğuştuğunda, açığa çıkan ısıyı yeniden suya aktarıyoruz. Sıcaklığı 60 – 90 derece arası kontrol edebiliyoruz ve döngüyü sürdürüyoruz.”

Isıtma sürecinde kullanılan deniz suyunun kirletilmeden tekrardan denize akıtıldığını açıklayan Anders Liang, sözlerine şu şekilde devam etti, “Başkalarının kullanmadığı, geniş ölçekli bir enerji kaynağı kullanıyoruz. Tüm şehrin ihtiyacı olan ucuz enerjiyi, doğaya dost bir yöntemle üretiyoruz” dedi. Geliştirilen sistem kurulmadan önce yaklaşık olarak 60 bin kişinin hayatına devam ettiği Drammen'in havası neredeyse solunmayacak kötü bir haldeymiş. İskoç bir şirket olan Star Renewable'ın geliştirmiş olduğu bu sistem sayesinde hava çok kısa bir sürede tekrardan temizlenmiş.

Geliştirilen projenin başında yer alan Bakk, bu sistemin sadece Norveç'le sınırlı kalmayacağını, Avrupa'nın her yerinde kullanılabileceğini açıklayarak, “Avrupa’nın her yerinde aynı teknoloji kullanılabilir. Tek koşul, yakınlarda sabit sıcaklıkta bir su kaynağının bulunması. +6 santigrat derece ve üstü yeterli” dedi (Kaynak: http://www.veteknoloji.net).

Türk Mucitten Cilt Kanserini 10 Saniyede Teşhis Eden Cihaz
Harvard Üniversitesi'ne "Genç Akademi Üyesi" olarak kabul edilen ilk Türk olan Dr. Canan Dağdeviren, cilt kanserinin teşhisini kolaylaştıracak, dövme gibi vücuda yapıştırılabilen ve 10 saniyeden daha az sürede sonuç veren cihaz geliştirdi. Forbes dergisinin "30 yaşından küçük 30 bilim insanı" listesine giren Dr. Dağdeviren'in bu çalışması Nature Materials dergisinde yayımlandı. Cihazın, yapıştırıldığı deriye basınç uygulayarak derinin mekanik özelliklerini tespit ettiğini belirten Dr. Dağdeviren, "Cihaz, bu özelliklerin kansere yakın olup olmadığını gösteriyor. Deri kanserinin mekanik özellikleri zaten belli. Bu özelliklere uyan sonuçlar çıktığı zaman biyopsi ve diğer prosedürler gerçekleştirilecek" dedi. Dr. Dağdeviren, cihazı kanser şüphesi olan hastalar üzerinde denediğini, doktorun da biyopsi yaptığını ifade ederek "Ben kendi datalarımı yolladım. Tuhaf görünenleri kendisine söyledim. Biyopsi sonuçları iki hafta sonra çıktı ve benim söylediklerimle bire bir örtüştü. Bu yöntem hızlı, ağrısız ve de kolay bir yöntem. 10 saniyeden az bir sürede sonuç veriyor" diye konuştu.

Cihazın Kullanımı:Cihazın, dövme gibi vücuda yapıştırılabildiğini, çıkarılıp başka bölgeye de uygulanabileceğini belirten Dr. Dağdeviren, "Vücut bunu hiç hissetmiyor, çok ince. Elektriksel bağlantılarla verileri bilgisayarda topluyoruz. Sonra bir program sayesinde vücudun mekanik özelliklerini gösteren renkli bir harita ortaya çıkıyor. Renklerle vücutta anormallik olan bölgeyi çok küçük bile olsa gösteriyor" ifadesini kullandı (Kaynak: http://www.aa.com.tr).