İçindekiler
Dergi Arşivi

Çocuk Platformu Projesi

Aysu ERÖZEL - Proje Sorumlusu

 

Teknoloji, günümüzde hayatımızın hemen hemen her alanında kullanılan, teknolojiyi kullanma becerisi ise ülkelerin gelişmişlik düzeylerinde önemli bir gösterge haline gelmiştir. Bu sebeple, teknolojiyi kullanabilen bireyler yetiştirmek önemli bir eğitim stratejisi olarak ele alınmaktadır. Buna paralel olarak, özellikle son zamanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan, sanal platformların, dünya çapında interaktif ortamın sağlanmasındaki etkisi de kanıtlanmıştır.


Teknolojinin bu olumlu etkilerinin yanında, artan sanal teknoloji kullanımı aynı zamanda denetimsiz olarak üretilip yayınlanan sanal içerikleri artırmış, çocukların da erişebileceği ve kötü etkilenebilecekleri tehlikeli araçlar ortaya çıkmıştır. TÜBA tarafından, bu denetimsizliği ortadan kaldırmak ve bir yandan da çocukların doğru internet kullanımını sağlamak için onlara interaktif bir ortam sağlayacak “Çocuk Platformu Projesi” ortaya çıkarılmıştır.


Projede, internet ve bilişim teknolojilerini “bilim eğitimi” için etkin bir araç olarak kullanmak; çocukları internetin olumsuz etkilerinden ve bilgi kirliliğinden korumak; çocukların zihinsel, etik ve kültürel gelişimine katkı sağlamak; kültürel etkileşimi artırmak; çocukların güvenli internet kullanımını sağlamak amacıyla ebeveynlerin arka planda kontrol sahibi oldukları sanal bir çocuk platformu kurulması amaçlanmaktadır.
Ebeveynlerin, eğitim bilimcilerin ve pedagogların kontrolünde geliştirilmesi planlanan, içerisinde oyun, hikâye, anı defteri, vb. içeriklerin yer alacağı, farklı ülkelerden farklı dilleri konuşan çocukların interaktif olarak konuşabileceği ve paylaşımlarda bulunabileceği bu platformun hayata geçirilmesi ile ülkemizde eğitim alanında yeni bir girişim başlatılmış olacaktır.