İçindekiler
Dergi Arşivi

D-8 4. Sanayi Bakanları Toplantısı Yapıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “D-8 çatısı altında yürütülen sanayi alanındaki işbirliklerinin somut projelerle hayat geçirmeye ve daha ileri noktalara çıkarmaya ihtiyaç var” dedi.

 

Bakan Fikri Işık, İran'ın başkenti Tahran’da gerçekleştirilen Gelişen Sekiz Ülke (D-8) 4'üncü Sanayi Bakanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, D-8 örgütünün kurulduğundan bu yana geçen süre içerisinde üye ülkelerin dünya ekonomisindeki konumlarını iyileştirmek, ticari ilişkileri çeşitlendirmek ve üye ülkelere yeni imkânlar yaratmak için önemli tartışma platformları oluşturduğuna işaret etti. Işık, “Bunlarla birlikte, D-8 üyesi ülkeler arasındaki ticaret hacmi her geçen yıl artmış; 1997 yılında yaklaşık 15 milyar dolar olan ticaret hacmi 2011 yılında 130 milyar dolara yükselmiştir. Sadece bu gösterge bile ülkelerimiz arasında başlayan D-8 işbirliği sürecinin başarısını göstermesi bakımından önemlidir” ifadelerini kullandı.

Bakan Işık, üye ülkeler arasında gerçekleşen ticaretin bu ülkelerin toplam dış ticaret hacimleri içerisindeki payının 2000’li yıllarda yüzde 4 iken, 2011 yılında yüzde 8 düzeyine çıktığına işaret ederek, D-8’in 2008-2018 yol haritasına göre bu oranın yüzde 20’ler seviyesine gelmesinin hedeflendiğini aktardı. “D-8 çatısı altında yürütülen sanayi alanındaki işbirliğini somut projelerle hayat geçirmeye ve daha ileri noktalara çıkarmaya ihtiyaç var” diyen Işık, “Malumunuz olduğu üzere biz Türkiye olarak bir proje başlatmış bulunuyoruz. Yerli otomobil üretimi için hazırlıklarımız sürmektedir. Ben D-8 ülkelerini bu çerçevede daha fazla inisiyatif almaya ve işbirliklerimizi geliştirmeye davet ediyorum. Hemen hemen tüm 'Görev Gücü Toplantıları' sonucunda, D-8 üyesi ülkelerin şirketleri arasında işbirliğinin gelişmesi için bir arayüz ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu çerçevede, Türkiye olarak, tüm sanayi sektörlerini kapsayan, üye ülkelerin ortak iş yapma isteğinde olan firmalarının kendilerini ve ürünlerini tanıtabileceği bu arayüzü, diğer bir ifadeyle, bu web tabanlı platformu kurarak D-8 üyesi ülkelerin hizmetine sunabiliriz. Sanayilerimizin uluslararası rekabetini artırmak için yüksek nitelikli işgücüne ihtiyacımız var. Bu doğrultuda D-8 üyesi ülkeler arasında yeni mezun mühendislere yönelik İş yerinde Uygulamalı Endüstriyel Eğitim Programı oluşturabiliriz. Bir protokol ile bu programın detaylarını oluşturabiliriz” şeklinde konuştu.

Sanayi Genel Müdürü Kılıçaslan D-8 Türkiye Daimi Temsilcisi olarak atandı
Daha önceki bakanlar toplantısında alınan karar doğrultusunda, sanayi alanındaki işbirliği projelerinin takibi ve başarısı için Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan’ı D-8 Türkiye Daimi Temsilcisi olarak atadığını açıklayan Bakan Işık, bu bağlamda diğer üye ülkelerden de daimi temsilcilerini atamalarını talep etti. Özel sektör kuruluşlarının ve iş dünyası temsilcisi olan örgütlerin, D-8 şemsiyesi altındaki çalışmalara ve projelere aktif katılım sağlamalarının çok önemli olduğunu vurgulayana Işık, “Bizlerin işbirliğini geliştirmeye yönelik kararlar alması tek başına yeterli değildir. Özel sektörün bu işbirliği projelerini sahiplenmesi ve desteklemesi ve hayata geçirmek için çaba göstermesi 'olmazsa olmaz' bir durumdur” ifadelerini kullandı. Bakan Işık, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak, bizler ilgili kuruluşlarımızın ve iş adamlarımızın D-8 kapsamındaki işbirliği projelerine katkı ve katılım sağlamasını aktif biçimde destekliyoruz ve teşvik ediyoruz” dedi. Bakan Işık, toplantıya aralarında kamu ve özel sektör temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 50 kişilik bir heyetle katıldı.