İçindekiler
Dergi Arşivi

Kış Aylarında Dış Hava Ortam Sıcaklığından Yararlanılarak Proses Soğutması Yapılması Projesi (Türk Demirdöküm Fabrikaları A.Ş.)

2015 Verimlilik Proje Ödülleri “Büyük İşletme/Sürdürülebilir Üretim Kategorisi” Teşvik Ödülü

 

Proje Özeti:
Panel Radyatör fabrikası üretim süreçleri;
- Panel ve konvektör saclarına mekanik ve hidrolik preslerde şekil verilmesi,
- Otomatik kaynak hatlarında punta ve dikiş kaynak makineleri yardımı ile kaynaklı imalat prosesleri,
- Yüzey temizleme, fosfat kaplama, kataforez boya ile primer kaplama ve son kat polyester epoksi toz boya kaplama ve pişirme prosesleri,
- Ambalajlama proseslerinden
oluşmaktadır.

Presleme, kaynak ve kataforez kaplama proseslerinin bir sonucu olarak ilgili makine ve ekipmanlar üzerinde meydana gelen ısı artışı 14 0C sabit sıcaklıktaki proses soğutma suyu yardımı ile bertaraf edilmektedir.

14 oC sabit sıcaklıktaki proses soğutma suyu, hava soğutmalı Chiller’ ler yardımı ile elde edilmektir. Söz konusu Chiller grupları 1994 ve 2005 model olup EER kWc/kWe : 2,86 gibi oldukça düşüktür. Ayrıca bu cihazlarda kullanılan soğutucu akışkan Freon 22 olup kullanımı yakın gelecekte sona erecektir.

Yüksek enerji maliyetleri ve Ozon Tabakası için bir tehdit olan Freon 22 soğutucu akışkan kullanımına son vermek üzere geliştirdiğimiz projemiz ile
- Fabrikamızın kurulu olduğu Bozüyük/Bilecik lokasyonunda Aralık – Mart döneminde hava sıcaklığının +40C’ nin altında olduğu günlerde dış hava sıcaklığından yararlanmak,
- Diğer aylarda kullanılan ekipman verimliliği iyileştirilerek;
1- Su soğutmalı yeni Chiller yatırımı ile mevcut EER kWc/kWe: 2,86 olan verimliliği EER kWc/kWe: 6,91’e çıkartmak,
2- Freon 22 soğutucu akışkan yerine R 134a soğutucu akışkan kullanmak,
3- Pompa sistemlerinde İnverter kullanılarak basınç ve debi regülasyonu yapmak,
4- IE1 verimlilik sınıfındaki mevcut pompa motorlarını IE3 yüksek verimli motorlar ile değiştirmek suretiyle enerji verimliliğimizin arttırılması hedeflenmiştir.

Sonuç ve Çıktılar:
2013 yılında ürün başına soğutma suyu enerji tüketimi: 2,125 kW/radyatör iken 2014 yılında ürün başına soğutma suyu enerji tüketimi: 1, 353 kW/radyatör’e düşürülerek bir önceki yıla kıyasla 1,145 GW enerji tasarrufu sağlanmıştır.

Proje ile panel radyatör fabrikası soğutma suyu sisteminde enerji verimliliği %36 oranında arttırılmıştır.
Kurulu kapasitesi 2.500.000 adet radyatör olan tesiste yıllık maximum 1,930 GW enerji tasarrufu potansiyeli bulunmaktadır.