İçindekiler
Dergi Arşivi

Lonca: Sanayinin Gücünü Keşfet

Yurt içi ve yurt dışı yatırımcıların, araştırmacıların veri kaynağı “LONCA” (www.lonca.gov.tr) Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK tarafından 13 Mayıs 2015 tarihinde hizmete açıldı.

 

Ülkemizde sanayi sektöründe faaliyette bulunan binlerce işletme ve bu işletmelerin ürettikleri yüz binlerce ürün bilgisine artık bir tıkla ulaşılabilecek.

Sanayi sicil kayıtları temelinde hazırlanan Lonca ile hangi işletme ne üretiyor, nerede üretiyor bilgisine elektronik ortamda ulaşılabilecektir. 29 sanayi sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin bilgileri il bazında görülebilecek.

6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği Bakanlığımızca tutulan ve hâlihazırda 126 binden fazla mikro, küçük, orta ve büyük işletmenin kayıtlı olduğu sanayi sicil kayıtları dinamik bir yapıda olup, yeni kayıtlar ile sürekli büyümektedir. Her yıl alınan yıllık işletme cetvelleriyle güncellenmektedir.
İl, ilçe bazında hangi işletme ne üretiyor, ne ihraç ediyor, kapasitesi ne, üretirken neleri tüketiyor hangi enerji türlerini kullanıyor gibi 100’den fazla veri alanın yer aldığı sanayi sicil kayıtları, sanayi işletmeleri ile ilgili ülkemizin en önemli veri kaynağıdır.

Sanayi sicil verilerinin bilgiye dönüştürülmesi için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜIK) tarafından uluslararası sınıflama sistemlerine entegre olarak geliştirilmiş Avrupa Birliği sınıflamalarına uyumlu olan “Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması (NACE Rev.2.)”, “Türkiye Sanayi Ürünleri Listesi (PRODTR)” ve “Avrupa Ekonomik Topluluğunda Faaliyete Göre Ürünlerin İstatistiki Sınıflaması (CPA)” kullanılmaktadır. Lonca ile sanayi işletmeleri ve bu işletmelerin ürettikleri sanayi ürünleri hakkında bilgiye ulaşılabildiği gibi, sanayi işletmelerini ilgilendiren diğer bilgilere de erişme imkânı bulunmaktadır.

Lonca’da üç çeşit arama yapılabilmektedir:
- Firma ve ürüne göre arama
- Sanayi sektörüne göre arama
- Detaylı arama (belli kriterlere göre).