İçindekiler
Dergi Arşivi

Sürdürülebilir Büyüyen Ankara için Temiz Üretim ve Endüstriyel Simbiyoz Projesi “Bilgilendirme ve Farkındalık Programları” Düzenlendi

 

Sanayi işletmelerinde bütünsel ve önleyici çevre stratejilerinin hayata geçirilmesi, çevresel etkilerin azaltmasının yanı sıra firmaların ürün ve süreç verimliliğini artırarak ekonomik kazanç artışı da sağlamaktadır. Ankara Kalkınma Ajansı tarafından Ankara sanayisinin başarılı dünya örneklerinde olduğu gibi yenilikçi ve etkin yöntemlerle temiz üretimde öncü olması adına “Sürdürülebilir Büyüyen Ankara için Temiz Üretim ve Endüstriyel Simbiyoz” projesi başlatılmıştır. Bu çalışmanın ilk adımı olarak organize sanayi bölgelerinde, tüm işletmelerin katılımına açık bilgilendirme ve farkındalık programları düzenlenmiştir. 19-21 Kasım 2014 tarihleri arasında sırasıyla Başkent OSB Bölge Müdürlüğünde, İvedik OSB Bölge Müdürlüğünde, OSTİM OSB Bölge Müdürlüğünde ve ASO 1. OSB ASORA Ticaret Merkezinde gerçekleştirilen ve yarım gün süren etkinliklere sanayiciler, OSB çalışanları ve kamu kurum ve kuruluşlarından dinleyiciler katılım sağlamıştır.

“Temiz Üretim ve Endüstriyel Simbiyoz: Faydası Nedir, Ne Getirir?” Etkinliği
Sürdürülebilir Büyüyen Ankara için Temiz Üretim ve Endüstriyel Simbiyoz başlıklı etkinlikte, bir yandan üretim maliyetlerini düşürerek karlılığı artıran öte yandan da çevresel sürdürülebilirliğe önemli katkı sağlayan “temiz üretimin” Ankara sanayisinde bilinirliğinin artırılmasını; ayrıca dünyada gittikçe yaygınlaşan ve birbirinden bağımsız işletmeleri daha sürdürülebilir ve yenilikçi bir kaynak kullanım yaklaşımı çerçevesinde bir araya getiren “endüstriyel simbiyoz” kavramının tanıtılmasını amaçlanmıştır. Konunun uzmanları tarafından, düşük yatırımlı ve kolay uygulanabilir yöntemlerle işletmelerde kullanılan malzeme, su ve enerji miktarının en aza indirilmesi; bunun yanı sıra atık oluşumunun azaltılması ve oluşan atıkların ekonomik kazanıma dönüştürülmesi konusunda sektörel bilgiler ile temiz üretim ve endüstriyel simbiyoz alanlarında başarılı dünya ve Türkiye örnekleri katılımcılarla paylaşılmıştır. Bu kapsamda; makine ve metal eşya sektöründen, kimya sektöründen, gıda sektöründen ve tekstil sektöründen temiz üretim uygulama örnekleri ve kazanımları hakkında sunumlar gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra Kalundborg Endüstriyel Simbiyoz Merkezinden uzmanlar Danimarka’nın Kalundborg bölgesinde gerçekleştirdikleri ve dünyada bu alanda en iyi uygulama örneklerinden biri olarak gösterilen endüstriyel simbiyoz projesinin ortaya çıkışı ve yürütülmesi süreçlerine ilişkin bir sunum gerçekleştirmişlerdir.