İçindekiler
Dergi Arşivi

Tasarım Üssü

 

Kuruluşu 1996 yılına dayanan Tasarım Üssü, 2000 yılından bu yana Tasarım Üssü adı altında tasarımcı Gülay Gamze Güven yönetiminde faaliyetlerini sürdürüyor. Kurulduğu günden bu yana pazara yön veren, satışları artıran, fark yaratan yenilikçi tasarımlar oluşturmak hedefiyle çeşitli sektörlerde yerli ve yabancı firmalara endüstriyel tasarım, ambalaj tasarımı, gıda tasarımı, stratejik tasarım danışmanlığı, marka yaratma, prototip ve numune üretim hizmetleri veriyor.

Tasarım Üssü, etik değer olarak benimsediği bütüncül yaklaşımı ile konsept aşamasından numune üretimine kadar proje sürecinde yer alarak, paydaş anlayışıyla üretime kadar sorumluluğu taşıyan bir hizmet sunuyor. Pazarda yenilikçi, iddialı, üretim sınırlarını zorlayan ama ayağı yere sağlam basan, satışları artıran, çevreye duyarlı ve tüketiciyi memnun eden ürün ve ambalajlar yaratmak amacıyla hem pazarlama stratejileri dahilinde pazarlama departmanıyla hem de üretim sürecinde tedarikçilerle yakın temas içerisinde çalışıyor.

Özellikle ambalaj ve gıda tasarımı alanında bir marka haline gelen Tasarım Üssü bugüne kadar yerli ve yabancı çeşitli sektörlerden birçok markaya ambalaj ve gıda tasarımları yaptı.

Hizmet İhracatçıları Birliği üyesi bir tasarım şirketi olan Tasarım Üssü, her yıl yurtiçi ve yurtdışında, ambalaj ve gıda tasarımı alanlarında gerçekleştirilen fuarlarda ülkemizi temsilen yer alarak ‘Türk Tasarımı’ imajının bilinirliğine Tasarım Üssü markası olarak katkı sağlıyor.

Tasarım Üssü'nde yapılan çalışmaların yüzden fazla tasarım tescili bulunuyor. Tasarım Üssü’nün özellikle ambalaj tasarımı ve gıda tasarımı alanlarında çeşitli projeleri ile Ambalaj Ay Yıldızları, Design Turkey, Observeur du design, WPO Worldstar, Pentawards, Red Dot, German Design Award gibi ulusal ve uluslararası birçok tasarım ödülü var.

Tasarımcı Gülay Gamze Güven, 1987 yılında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nü birincilikle bitirdi. 1990 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Yapı Bilimleri Enstitüsü’nden master derecesini aldı. Daha sonra serbest çalışmaya başlayan Güven, 1996 yılında endüstriyel tasarım hizmeti vermek üzere kendi şahıs şirketini, hemen ardından da 1997 yılında ortağı ile beraber İdol Tasarım Limited Şirketi’ni kurdu. 2000 yılında da şirketi devralarak bugünkü adı olan Tasarım Üssü Limited Şirketi olarak değiştirdi.