İçindekiler
Dergi Arşivi

Tasarımda Türk İmzası

 

İtalya’nın Milano kentinde 2010 yılından itibaren düzenlenen ve dünyanın en kapsamlı tasarım yarışmaları arasında yer alan A’Design Award Tasarım Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. Uluslararası alanda 208 ülkeden 12.000’in üzerinde katılımın gerçekleştiği yarışmada, kazanan tasarımcılar listesinin başında ise bir Türk tasarımcı yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’yi dünya sıralamasında ikinciliğe taşıyan ekibi ile Dr. Hakan Gürsu, bu yıl 15 ödül birden kazanarak “En çok ödül alan tasarımcı” unvanını korudu.

ODTÜ Teknokent’te yer alan katma değerli ürün tasarım merkezi Designnobis bünyesinde geliştirilen tasarımlardan “Steam” buharla demleyen çaydanlık, “Platin Ödül” ile onurlandırılarak en iyi ev aleti seçildi. Bunun yanında mobilyadan elektronik ürüne, ulaşım aracı ve aydınlatmaya, pek çok farklı kategoride ödülleri toplayan tasarım ekibi, son dört yılda toplam 46 ödül ile rekor sayıda kazanıma sahip. Ülkemizden Vestel ve Arçelik gibi markaların da ödül aldığı yarışmaya Türk tasarımı damgasını vurdu.

Avrupa Birliği (AB) Tasarım Ofisi’nin desteğiyle düzenlenen A’Design Award Tasarım Ödülleri, inovasyon ve tasarımın gelişmesiyle ülkelerin ekonomik rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Aynı zamanda kazanan tasarımlar için bir akreditasyon niteliği taşıyan yarışma, ürünlerin ve tasarımcılarının tanıtımlarına katkıda bulunuyor.

ODTÜ öğretim üyesi Dr. Hakan Gürsu 2007 yılında Tasarım Oscar’ını ilk kez Türkiye’ye kazandırmıştı. Kurucusu olduğu inovasyon odaklı tasarım merkezi DESIGNNOBIS, kuruluşunun 5. Yılında Türkiye’nin 40 Öncü Girişimci Şirketi arasında yer aldı. Gürsu ve ekibi, bu yıl itibarıyla 100’üncü tasarım ödülüne ulaşmanın gururunu yaşıyor. İnovasyon ve tasarım alanında kitap ve konferans konuşmaları ile adından sıklıkla söz ettiren tasarımcı, çeşitli marka ve şirketler için geliştirdiği ürünlerle ekonomik katma değer yaratan akılcı tasarımlar üretmeyi sürdürüyor.


Dr. Hakan Gürsu, Tasarımcı
Designnobis Kurucu ve CEO / ODTÜ Öğretim Üyesi

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Dr. Hakan Gürsu, 1984 yılında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nü birincilikle bitirdikten sonra Bina Bilgisi dalında master derecesini, Kentsel Çevre alanında ise doktora derecesini tamamladı. Tokyo ve Moskova başta olmak üzere birçok merkezde ürün tasarımı, iç mimarlık ve şehircilik alanlarında çeşitli projelerde çalıştı. 1991 yılında Japon Endüstri Tasarımcıları Derneği’nin “Pioneer of Design (Tasarım Öncüsü)” ödülünü kazanan ilk Türk oldu. Güneş ve rüzgâr enerjisiyle çalışan çevreci tekne tasarımı ‘Volitan’ ile Tasarım Oscar’larını Türkiye’ye kazandırdı. 2006 yılında kurduğu DESIGNNOBIS tasarım / inovasyon şirketi, Türkiye’nin 40 Öncü Girişimci Şirketi arasında yer aldı. Dr. Gürsu, çevreci ve vizyoner projelerle dünyanın saygın tasarım yarışmalarınca 8 yıl içerisinde 125’in üzerinde ödüle layık görüldü. AB’de düzenlenen Dünya Tasarım Sıralamasında Türkiye’yi ikinciliğe taşıdı. İnovasyon, yaratıcı düşünce, tasarım ve Ar-Ge konularında çeşitli ulusal ve uluslararası etkinliklerde konuşmacı olarak yer aldı. Bu alanlardaki birikimlerini kaleme aldığı ‘Sahi, İnovasyon Neden Bize Bu Kadar Uzak?’ adlı kitabı 2014 yılında yayımlandı. Aynı yıl International Association of Designers tarafından Milano’da ‘Yılın Tasarımcısı’ olarak onurlandırıldı.

Kurucusu olduğu ODTÜ Teknokent odaklı ‘Designnobis’ markası altındaki çalışmalarıyla 80’in üzerinde farklı projeye imza atarak, pek çok firmaya Ar-Ge desteği sağladı. Ürün ve Prototip Geliştirme, Mekatronik Çözümlemeler, Endüstriyel Tasarım, Marka ve Kimlik Geliştirme başlıca ilgi alanları arasındadır. Üniversite-Sanayi işbirliği çerçevesinde pek çok özgün ürünün ve teknolojinin geliştirilmesine katkı sağlayan Dr. Gürsu, 20’nin üzerinde patent, endüstriyel tasarım tescili ve faydalı model kaydının sahibidir. Patent bilirkişisi olarak da hizmet veren Hakan Gürsu, aynı zamanda ODTÜ BİLTİR merkezinde Otomotiv Endüstriyel Tasarımı Birimi Başkanı olarak görev yapıyor. Tekneden oyuncağa, mobilyadan beyaz eşyaya uzanan çeşitli alanlardaki tasarımları ile bilinen problemlere farklı çözümler üreten Dr. Hakan Gürsu, ODTÜ’de öğretim üyesi olarak tasarım öğrencileri yetiştirmeyi sürdürüyor.