İçindekiler
Dergi Arşivi

Tekstilde Temiz Üretim Günlerinin İlki Bursa’da Gerçekleştirildi

 

Bursa Tekstil Konfeksiyon Ar-Ge Merkezi (BUTEKOM) tarafından, “Günümüz dünya ticaretinde bir pay sahibi olabilmek; ulusal bir temiz üretim politikasının belirlenmesi, benimsenmesi ve bu politikanın hızla ve kararlılıkla hayata geçirilmesi ile mümkündür” vurgusundan yola çıkılarak her yıl düzenlenmesi planlanan “Tekstilde Sürdürülebilir Temiz Üretim Günleri”nin ilki 5 Şubat 2015 tarihinde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.

2011 yılından bu yana sektörde temiz üretim çalışmaları ve projeler yürüten BUTEKOM tarafından düzenlenen etkinlikte firma uygulamaları ve kamu kurumlarınca yürütülen çalışmalara ilişkin sunuşlara yer verildi. 100’e yakın sektör temsilcisi ve uzmanın katılım sağladığı etkinlikte, “Verimlilik Genel Müdürlüğü’nün Temiz Üretim Alanındaki Faaliyetleri” konulu sunuş Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Selin Engin tarafından katılımcılarla paylaşıldı.

Temiz Üretim Günleri programında “Entegre Kirlilik Önleme Tebliği ve Tekstilciyi Bekleyen Yeni Çevre Uygulamaları”, “Tekstil Endüstrisinde Verimlilik Uygulamaları”, “Tekstil Kimyasallarında Ürün Güvenliği”, “Tekstil Makinelerinde Temiz Üretim”, “Tekstil Sektöründe Temiz Üretim Uygulama Örnekleri” ve “Sanayide Enerji Verimliliği ve Devlet Teşvikleri” konulu sunuşlar yer aldı. Etkinlik kapsamında ayrıca, “Tekstil Endüstrisinde Geri Kazanım” konusunda düzenlenen bir panel ile sektörde bu alana ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.

Sunuşlar arasında, BUTEKOM tarafından yürütülen ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ile KOSGEB tarafından desteklenen projeler kapsamında sektördeki firmalara yönelik gerçekleştirilen Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi ve Temiz Üretim Modellemesi çalışmaları dikkat çekti.

Detaylı bilgi için: www.butekom.org