İçindekiler
Dergi Arşivi

Türkiye’den Dünyaya Ambalaj Tasarımı…

 

Dr. Orhan Irmak ve Gökhan Irmak tarafından 2004 yılında kurulmuş olan Orhan Irmak Tasarım, bugün Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde market raflarında gördüğümüz birçok ambalajın yaratıcısı. 12 kişilik ekibiyle İstanbul’da yerleşik olan ofislerinden sadece Türkiye’deki firmalara değil, özellikle birçok Orta Doğu ülkesindeki markalara da ambalaj tasarımı alanında hizmet veren Orhan Irmak Tasarım, ambalaj tasarım hizmeti ihracatı ile de tanınan bir tasarımı ofisi.

Artık Türkiye sınırlarının kendilerine yetmediğini belirten Dr. Orhan Irmak, yurt dışına açılma ve farklı ülkelerdeki tecrübelerini arttırmak üzere GLBA – Global Local Branding Alliance’in kurucu üyesi olduklarını ifade ediyor. Dünyanın yedi farklı bölgesinden ambalaj tasarımı alanında en az 10 yıl tecrübeye ve uzmanlığa sahip yedi tasarım ofisinin bir araya gelerek kurdukları GLBA, New York, Berlin, Moskova, Şanghay, İstanbul, Johannesburg ve Sao Paolo’da temsil ediliyor. Aynı çatı altında bağımsız olarak hizmet vermenin yanında gerektiği zamanlarda da birlikte hareket etmeyi planlayan tasarım ofisleri, hem ekiplerindeki tasarımcılar için değişim programları düzenleyecek hem de dünya üzerinde ambalaj tasarımı alanında neler olduğu konusunda bilgi ve deneyimlerini paylaşacaklar.

İlk toplantılarını 11-13 Eylül tarihlerinde New York’ta düzenleyen GLBA kurucuları, her altı ayda bir yedi kurucu üyeden birinin ev sahipliğinde farklı bir ülkede bir araya gelecekler. Şubat 2015 toplantısı için Johannesburg, Eylül 2015 toplantısı için ise Moskova seçilmiş durumda. Şubat 2016 için planlanan şehir ise İstanbul.

Dünyaca ünlü Red dot tasarım yarışmasında ambalaj tasarımı alanında best of the best ödülünü kazanmış ilk ve tek yerli tasarım ofisi olan Orhan Irmak Tasarım, bu ödülle birlikte WorldStar, Ambalaj Ay Yıldızları, Design Turkey gibi çeşitli yarışmalarda 50’yakın ödülün sahibi. Gıda, içecek, kişisel bakım ve kozmetik, ev aksesuarları, elektronik eşya gibi birçok alanda uluslararası markaların Türkiye’deki ambalaj tasarımı projelerini hayata geçiren Orhan Irmak Tasarım, aynı zamanda yerli firmaların da markalaşma ve yurt dışına açılma süreçlerinde ambalaj tasarımı alanında hizmet veriyor.

Orhan Irmak Tasarım’ın gerçekleştirdiği güncel projelerin bazıları www.orhanirmak.com adresinde de görülebilir.