İçindekiler
Dergi Arşivi

TÜSSİDE’de “Verimlilik Sorunlarının Teşhisi, Verimlilik Ölçme ve Değerlendirme ve Temiz Üretim Eğitim Programı” Düzenlendi

 

Verimlik ve temiz üretim alanında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca önümüzdeki dönemde illerde sunulacak hizmetler için Bakanlık il müdürlüklerinin kurumsal kapasitelerinin artırılması amacıyla 18-21 Mayıs 2015 tarihleri arasında TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nün (TÜSSİDE) Gebze/Kocaeli tesislerinde “Verimlilik Sorunlarının Teşhisi, Verimlilik Ölçme ve Değerlendirme ve Temiz Üretim Eğitim Programı” gerçekleştirildi. Verimlilik Genel Müdürlüğü Danışmanlık ve Eğitim Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen eğitime Kahramanmaraş, Elazığ, Muğla, Isparta, Amasya, Yozgat, Giresun, Eskişehir, Kayseri, Ağrı, Adıyaman, Afyon, Hatay, Aydın, Çorum, Sivas, Burdur, Kırıkkale, Van ve Manisa İl Müdürlüğü’nden toplam 39 kişi katıldı. Söz konusu eğitim, 2014 yılı içinde il müdürlükleri personeline verilen “verimlilik” genel eğitiminin ikinci aşaması olup bu ve benzeri eğitimlerle önümüzdeki dönemde il müdürlüklerinde verimlilik alanındaki faaliyetleri yerine getirmekten sorumlu olacak personele yönelik, daha teknik ve ileri seviyede kapasite oluşturulması hedeflenmiştir.

Eğitimde Verimlilik Genel Müdürlüğü Sanayi ve Teknoloji Uzmanlarından Nurettin Peşkircioğlu, Belçim Aytekin Keskin ve Yücel Özkara ile TÜSSİDE eğitmenleri görev almış olup “Verimlilik Felsefesi, Dünyada ve Türkiye’de Verimlilik Hareketi”, “Verimlilik Sorunlarının Teşhisi ve Verimlilik Yönetimi”, “Verimlilik Ölçme ve Değerlendirme”, “Proje Fikri Oluşturma ve Proje Odaklı Çalışma”, “Temiz Üretim Araç ve Teknikleri” konularında katılımcılara bilgi aktarıldı.

Eğitim programı kapsamında ayrıca uygulamaları yerinde görmek amacıyla İstanbul Tuzla’da bulunan Eczacıbaşı Mobilya ve Düzce’deki Pakmaya fabrikalarına işletme ziyaretleri yapıldış, TÜSSİDE eğitmenlerince tanışma atölyesi, stratejik düşünce atölyesi, ekip olma outdoor uygulaması, tekrarlanan davranış kalıplarımızın değerlendirmesi vb. aktiviteler gerçekleştirildi. Katılımcılara, törenle sertifikaları verilmesinin ardından eğitim sona erdi.