İçindekiler
Dergi Arşivi

Yeşil Sanayi Zirvesi, Bursa’da Gerçekleştirildi…

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve ENVERDER Bursa Şubesi işbirliği ile düzenlenen Yeşil Sanayi Zirvesi, 21 Ocak 2015 tarihinde Bursa Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

 

“Yeşil Büyüme” ana teması çerçevesinde toplanan Zirve, yeşil büyüme konusunun tüm boyutlarıyla değerlendirilmesini ve en son gelişmeler ile uygulamaların bütün açılardan tartışılıp ele alınmasını hedeflemektedir. Bu amaçla düzenlenen ve kamu ile özel sektörden karar vericileri buluşturan Zirve’de açılış konuşmaları Zirve Yürütme Kurulu Başkanı, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlı tarafından yapıldı. Ardından, “Yeşil Büyüme Modeli” sunusu ENVERDER Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal tarafından gerçekleştirildi.

Zirve’nin öğleden sonraki bölümünde “Yeşil Sanayi”, “Yeşil Enerji” ve “Yeşil Ürün” başlıklı üç oturum düzenlendi. Yeşil Sanayi Oturumunda Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz, “Türkiye’de Temiz Üretim ve Verimlilik Genel Müdürlüğü’nün Faaliyetleri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmasında temiz üretim alanında ülkemizde mevcut duruma kısaca değinen Yılmaz, Verimlilik Genel Müdürlüğü’nün temiz üretim alanında yürüttüğü faaliyetlerinden bahsetti. Makro plan, program ve strateji belgelerinde sürdürülebilir üretim ve enerji verimliliği ile ilgili yer alan eylemlere vurgu yapan Yılmaz, bu kapsamda sanayideki düşük verimli AC elektrik motorlarının dönüşümüne ilişkin kapsamlı bir çalışma başlattıklarını belirtti. Genel Müdür Yılmaz, temiz üretim alanında yapılması planlanan çalışmalara da değinerek konuşmasını sonlandırdı. Yeşil büyüme alanında farkındalık yaratmak amacıyla toplanan Zirve, oturumların ardından son buldu.